Ponad 493 ogłoszeń firm
Sprawdź naszą ofertę

PGNiG rozszerza działalność w Norwegii


PGNiG Upstream Norway spółka zależna Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa kupiła za 220 mln dol. udziały w koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym od Equinor Energy.

Umowa obejmuje zakup 30 proc. udziałów w koncesji PL044 od Equinor Energy AS, co jest równoznaczne z przejęciem 42,38 proc. udziałów w złożu Tommeliten Alpha. Operatorem złoża jest ConocoPhillips Norway AS (udział 28,26 proc.), a pozostałymi partnerami na koncesji są Total (udział 20,23 proc.) oraz Eni Norge (udział 9,13 proc.). Spółka przewiduje, że złoże pozwoli zwiększyć produkcję gazu ziemnego Grupy PGNiG o ponad 0,5 mld m3 rocznie w ciągu pierwszych 6 lat produkcji, a w ciągu następnych lat średnio o 0,3 mld m3. Ponadto złoże Tommeliten Alpha pozwoli PGNiG wydobyć około 500 tys. ton ropy naftowej i NGL w szczytowym roku produkcji. Zgodnie z danymi operatora, produkcja będzie kontynuowana przez okres ponad 20 lat.

Warto pamiętać, że zakup wiąże się także z planami budowy gazociągu Baltic Pipe. Po jego ukończeniu będzie można nim przesłać z Norwegii do Polski nawet 10 mld m3 surowca rocznie. PGNiG nie ukrywa, że chciałoby, aby przynajmniej w części był to gaz pochodzący z własnych koncesji.

Źródła: gazownictwo.wnp.pl/pgnig-rosnie-w-sile-w-norwegii-kupil-zloze-za-220-mln-dolarow,332676_1_0_0.html