Ponad 462 ogłoszeń firm
Sprawdź naszą ofertę

Aktualności

2019-12-04 20:15:01

Domy towarowe przejmują salony Thomasa Cooka

Niemiecka sieć centrów handlowych Karstadt Kaufhof przejmuje 106 salonów Thomasa Cooka i platformę sprzedażową Golden Gate.

Thomas Cook miał w Niemczech 126 salonów sprzedaży. 106 z nich odkupiła od syndyka sieć centrów handlowych Karstadt Kaufhof. W ramach tej transakcji przejęła też bazy danych klientów i platformy do sprzedaży przez internet Golden Gate wraz z rozwiązaniami informatycznymi. 500 pracowników touroperatora będzie mogło zachować dotychczasowe miejsca pracy. Do końca listopada ich pensje wypłacane są z masy upadłościowej. Przed transakcją firma miała 78 biur agencyjnych w centrach handlowych i 22 poza nimi. Po przejęciu biur Thomasa Cooka podwoi skalę działalności.

Mimo wysiłków syndyków nie udało się znaleźć nabywcy na całą Grupę Thomas Cook działającą w Niemczech, choć poszczególne spółki budzą zainteresowanie inwestorów. Der Touristik chce przejąć sieć franczyzową Holiday Land i hotele marki Sentido, a turecki touroperator Anex Tour ogłosił, że podpisał przedwstępną umowę na zakup Neckermanna, Bucher Reisen i Öger Tours. To oznacza, że połowa z 2,1 tysiąca miejsc pracy zostanie utrzymana.

Źródło: turystyka.rp.pl/biura-podrozy/13826-domy-towarowe-karstadt-kaufhof-przejmuja-salony-cooka?utm_source=rp&utm_medium=teaser_redirect


2019-12-02 14:19:29

MOL wzmacnia się w segmencie recyklingu plastiku

Grupa MOL sfinalizowała zakup 100% udziałów niemieckiej Grupy Aurora, wzmacniając swoją pozycję w branży recyklingu plastiku i jako dostawcy komponentów dla sektora motoryzacyjnego. MOL i Aurora zamierzają rozwijać dotychczasową działalność w Niemczech, ale również planują ekspansję w Europie Centralnej i Wschodniej. Zakłady produkcyjne Aurory zlokalizowane są w pobliżu fabryk motoryzacyjnych i klastrów przetwarzających plastik w niemieckiej Badenii-Wirtenbergii, a spółka działa w modelu biznesowym obiegu zamkniętego. Firma zajmuje się odzyskiem plastiku z odpadów przemysłowych oraz obróbką i przerobem tworzyw sztucznych, w które następnie zaopatruje m.in. przemysł motoryzacyjny. Oferta firmy składa się w dużym stopniu z tworzyw konstrukcyjnych oraz mieszanek polipropylenu na bazie surowców z odzysku, podano również.

Węgierski koncern MOL prowadzi działalność w zakresie wydobycia i przerobu ropy naftowej (aktywa produkcyjne ma w 8 krajach, posiada też 4 rafinerie i 2 jednostki petrochemiczne). Od 2004 r. jest notowany na warszawskiej giełdzie. Spółka miała 5168,7 mld HUF skonsolidowanych przychodów w 2018 r.

Źródło: www.money.pl/gielda/grupa-mol-sfinalizowala-przejecie-grupy-aurora-z-sektora-recyklingu-plastiku-6445336921400962a.html


2019-11-27 17:49:18

Dezinwestycje Marie Brizard

Marie Brizard Wine & Spirits ogłosiło zakończenie sprzedaży hurtowni Sobieski Trade polskiej grupie United Beverages, po uzyskaniu zgody polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ogłoszonej 7 listopada 2019 roku.

Zgodnie z zapowiedzią z sierpnia 2019 r., sprzedaż ta jest częścią planu strategicznego Marie Brizard Wine & Spirits na lata 2019-2022, który obejmuje przegląd jej działalności, w szczególności w zakresie jej zdolności do tworzenia długoterminowej wartości dla grupy. W tym zakresie sprzedaż Sobieski Trade pozwoli na dekonsolidację podmiotu przynoszącego straty z grupy, co będzie miało istotny wpływ na jej EBITDA.

Grupa Marie Brizard Wine & Spirits (MBWS), do której należy Fabryka Wódek "Polmos Łańcut", działa w sektorze win i alkoholi mocnych, przede wszystkim na rynkach europejskich, w Stanach Zjednoczonych i Brazylii. W Polsce grupa obecna jest od 1990 r.

Źródło: www.money.pl/gielda/marie-brizard-sfinalizowalo-sprzedaz-hurtowni-sobieski-trade-6447366900127874a.html


2019-11-25 16:30:31

Chińczycy przejmują British Steel

British Steel, które od wiosny jest w stanie likwidacji, znalazło inwestora. Chińska grupa Jingye Group ma zainwestować w brytyjską firmę ponad 1 miliard funtów. Inwestor kupi zakłady i spółki British Steel Limited w Wielkiej Brytanii, Francji i Holandii. Dla BSL ważne jest utrzymanie miejsc pracy. Firma zatrudnia w Scunthorpe i Teeside około 4 tys. osób i przedstawiciele Jingye zapowiadają, że będą chcieli zaproponować pracę jak największej ilości osób.

British Steel to przedsiębiorstwo stworzone w 2016 z aktywów, których pozbywał się brytyjski oddział Tata Steel. Nabywcą była grupa inwestycyjna Greybull, które potem dokupiła jeszcze holenderską FN Steel. Po przejęciu przez Greybull Capital spółka szybko osiągnęła rentowność, ale koniec 2018 i początek tego roku z rosnącymi kosztami emisji CO2 i zalewającym Unię Europejską tanią stali z importu, znowu wpędziły ją w kłopoty. W końcu maja spółkę postawiono w stan przymusowej likwidacji. Problemy British Steel mogły być jedną z przyczyn, dla których Greybull wycofał się z planów zakupu Huty Częstochowa. Brytyjczycy starali się znaleźć nowego inwestora. Najbliżej zdawał się być fundusz OYAK, mający udziały m.in. w firmach Isdemir i Erdemir, należących do największych producentów stali w Turcji.

Źródło: www.wnp.pl/hutnictwo/chinczycy-kupuja-british-steel,356893.html


2019-11-21 20:13:47

Park handlowy w Kamiennej Górze zmienia właściciela

P.A. Nova zawarła umowę sprzedaży na rzecz Torwell Investment 100% udziałów w spółce P.A. Nova Invest Kamienna Góra Sp. z o.o., będącej właścicielem parku handlowego w Kamiennej Górze za 1,23 mln euro. Wartość transakcji obejmuje wartość rynkową nieruchomości powiększoną o wartość pozostałych aktywów i pomniejszoną o saldo zobowiązań spółki P.A. Nova Invest Kamienna Góra, w tym o zobowiązania z tytułu kredytów bankowych jak i o pożyczki udzielone przez P.A. Nova.

P.A. Nova jest firmą oferującą usługi w zakresie kompleksowej realizacji inwestycji budowlanych i zarządzającą portfelem obiektów własnych, który na koniec 2018 r. obejmował 10 obiektów handlowo-usługowych i 4 hale przemysłowe. Spółka jest notowana na GPW od 2007 r. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 183,54 mln zł w 2018 r.

Źródło: www.money.pl/gielda/p-a-nova-ma-umowe-sprzedazy-parku-handlowego-w-kamiennej-gorze-6443931173378178a.html


2019-11-19 18:18:07

Fiat i Citroen łączą siły

Włosko-amerykański koncern Fiat Chrysler Automobiles (FCA) i francuska grupa Peugeot Societe Anonyme (PSA) poinformowali o połączeniu sił. Udziały w nowej spółce zostaną podzielone między FCA i PSA w proporcji 50:50. Prezes FCA John Elkann zostanie prezesem nowej spółki, natomiast dyrektorem generalnym Carlos Tavares, który pełni funkcję szefa PSA. Nowy podmiot będzie miał siedzibę w Holandii. W 11-osobowym zarządzie znajdzie się sześciu przedstawicieli PSA oraz pięciu FCA - w tym Elkann i Tavares. Akcje spółki będą notowane w Paryżu, Mediolanie i Nowym Jorku.

Nowy podmiot będzie wart około 46 mld dolarów. W ubiegłym roku firmy razem sprzedały 8,7 mln samochodów, co czyni je razem czwartym podmiotem na świecie pod względem ilościowym. Połączone spółki sytuują się przed General Motors (8,4 mln sprzedanych pojazdów w 2018 r.), jednak nadal za pierwszą trójką: niemieckim koncernem Volkswagen oraz francusko-japońskim sojuszem Renault-Nissan-Mitsubishi (obie grupy sprzedały po ok. 10,8 mln samochodów) i japońską Toyotą (10,6 mln dostaw).

FCA rozpoczęło negocjacje z PSA kilka miesięcy po tym, jak załamały się negocjacje z innym francuskim koncernem - Renault. Zerwano je po tym, jak Fiat Chrysler nie otrzymał pełnego wsparcia ze strony rządu w Paryżu, który jest strategicznym udziałowcem w Renault. Dodatkowo opory przed połączeniem miał Nissan, który razem z Francuzami tworzy sojusz motoryzacyjny (przy udziale Mitsubishi).

Do włosko-amerykańskiego koncernu FCA należą m.in. marki: Alfa Romeo, Chrysler, Fiat, Jeep, Lancia i Maserati. W skład francuskiej grupy PSA wchodzą natomiast: Citroen, Peugeot, DS, Opel, Vauxhall i Ambassador.

Źródło: www.wnp.pl/finanse/fuzje-i-przejecia/fuzja-potwierdzona-fiat-chrysler-automobiles-i-psa-lacza-sily,356236.html


2019-11-18 17:05:57

MOL kupi aktywa koncernu Chevron w Azerbejdżanie

Węgierski MOL podpisał umowy z Chevron Global Ventures i Chevron BTC Pipeline w sprawie przejęcia aktywów amerykańskiego koncernu w Azerbejdżanie, w tym zakupu 9,57% udziałów w złożu ropy naftowej ACG (Azeri-Chirag-Gunashli) oraz 8,9% udziałów w rurociągu BTC (Baku-Tbilisi-Ceyhan). Łączna wartość tych umów to 1,57 mld USD. Po finalizacji transakcji MOL będzie trzecim największym udziałowcem złoża ACG. Należące do tzw. supergigantów pole naftowe zlokalizowane jest na Morzu Kaspijskim i należy do największych morskich pól naftowych na świecie. Rozpoczęło produkcję w 1997 roku, a jego operatorem jest BP. Eksploatowane jest za pomocą 6 platform produkcyjnych. W 2018 r. średnia produkcja złoża wynosiła 584 tys. baryłek dziennie. Operator złoża szacuje, że łączne wydobywalne rezerwy złoża brutto to ok. 3 mld baryłek ropy. Koncesja wydobywcza została w 2017 roku przedłużona do 2049 roku.

Węgierski koncern MOL prowadzi działalność w zakresie wydobycia i przerobu ropy naftowej (aktywa produkcyjne ma w 8 krajach, posiada też 4 rafinerie i 2 jednostki petrochemiczne). Od 2004 r. jest notowany na warszawskiej giełdzie.

Źródło: www.money.pl/gielda/mol-kupi-aktywa-koncernu-chevron-w-azerbejdzanie-za-1-57-mld-usd-6442454156445826a.html


2019-11-15 12:08:45

Google kupuje potentata na rynku elektroniki

Alphabet, spółka-matka Google, poinformował, że przejmuje za 2,1 mld dol. spółkę Fitbit, produkującą gadżety ubieralne, takie jak smartwatche i opaski fitness. W ten sposób dołączy do potentatów w tej kategorii Apple`a i Samsunga. Fitbit zajmuje bowiem trzecie miejsce na światowym rynku smartwatchy i jest jednym z pionierów tej branży. Wcześniej właściciel Google kupił za 40 mln dol. producenta inteligentnych zegarków, firmę Fossil. Ma też już własny system operacyjny na gadżety ubieralne, Wear OS.

Kwota 2,1 mld dol. przekracza aż o połowę kapitalizację Fitbita z początku tego tygodnia, mimo, że i tak znacząco się powiększyła na fali plotek o możliwej transakcji. Jednak i tak jeszcze w 2015 roku była kilkukrotnie wyższa. Z produktów Fitbit m.in. z serii Versa czy Charge korzysta 28 mln użytkowników.

Kategoria technologii ubieranych (z ang. wearables) to obecnie najszybciej rosnący segment rynku elektroniki w Polsce. To z jednej strony inteligentne zegarki czyli smartwatche, ale też bransoletki np. mierzące ciśnienie czy ubrania z nadajnikami GPS.

Źródło: cyfrowa.rp.pl/globalne-interesy/38960-google-kupuje-potentata-na-rynku-elektroniki?utm_source=rp&utm_medium=teaser_redirect


2019-11-13 21:04:11

Energomontaż-Północ Bełchatów w grupie Polimex Mostostal

Polimex Mostostal zwiększył swój pakiet akcji Energomontaż - Północ Bełchatów (EPB) do 55 proc. i tym samym przejął kontrolę nad spółką. Energomontaż - Północ Bełchatów należy do grupy dużych przedsiębiorstw budowlano-montażowych, specjalizujących się w produkcji i montażu konstrukcji stalowych, urządzeń energetycznych oraz kompleksowym wykonawstwie obiektów przemysłowych. Spółka realizuje zadania kompleksowe, tzw. „pod klucz" z montażem skomplikowanych technologii, wyposażeniem i rozruchem zakładów, ale wykonuje również elementy konstrukcji stalowych, kanałów, rurociągów, zbiorników i innych urządzeń przemysłowych.

Wartość transakcji nie została ujawniona.

Źródło: www.wnp.pl/finanse/fuzje-i-przejecia/energomontaz-polnoc-belchatow-juz-w-grupie-polimex-mostostal,356261.html


2019-11-12 18:24:07

Chińczycy kupili markę Thomas Cook

Chiński fundusz Fosun odkupił od likwidatora brytyjskiej spółki Thomas Cook prawa do nazwy upadłego turystycznego giganta i jego domen w internecie za 11 milionów funtów.Zakupione aktywa obejmują znaki handlowe, domeny, konta w mediach społecznościowych i licencje nieistniejącej już firmy, a także prawa do dwóch marek hotelarskich stworzonych przez Thomasa Cooka – Casa Cook i Cook’s Club.

Fosun to były współwłaściciel Thomasa Cooka, jego największy udziałowiec. W sumie miał 18 procent akcji tej firmy. Kiedy koncern chylił się ku upadkowi Fosun był skłonny zainwestować w jego podtrzymanie 450 milionów funtów. Drugie tyle dawały banki i obligatariusze. 900 milionów funtów okazało się jednak o 200 milionów za mało. Tej ostatniej sumy nie zgodził się z kolei zagwarantować rząd brytyjski. Firma ogłosiła więc 23 września upadłość.

W październiku brytyjska sieć agencyjna Hays Travel kupiła 550 sklepów pozostałych po Thomasie Cooku. Do sprzedania są jeszcze sloty na lotniskach po linii lotniczej Thomas Cook Airlines.

Źródło: www.rp.pl/Biura-podrozy/310089984-Chinczycy-chca-kupic-rosyjska-spolke-Thomasa-Cooka-I-nie-tylko.html