Ponad 389 ogłoszeń firm
Sprawdź naszą ofertę

Aktualności

2019-03-21 02:32:56

DCT Gdańsk przejęty przez PFR i zagranicznych inwestorów

Deepwater Container Terminal Gdańsk (DCT Gdańsk) to jeden z najszybciej rozwijającym się portów kontenerowych w Europie. Należy do 15 największych europejskich portów tego typu. Dzięki nabrzeżu o długości 1306 metrów oraz maksymalnej głębokości 17 metrów, terminal jest dobrze przygotowany do obsługi największych kontenerowców, zawijających już dziś do portu. To ważna inwestycja dla Polski, bowiem DCT Gdańsk znajduje się na przecięciu bałtyckich szlaków handlowych i ma strategiczną pozycję, jako główna brama na rynki Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Budowa zaczęła się 2005 roku i przez ostatnie 13 lat sprzedający akcjonariusze pomagali w rozwoju portu oraz wspierali jego wzrost. Dzięki znaczącemu programowi inwestycyjnemu oraz oddaniu do użytku drugiego nabrzeża, w 2016 roku zdolność portu do obsługi kontenerów podwoiła się. Liczba obsłużonych przez DCT Gdańsk kontenerów rosła przez lata, osiągając 1,9 mln TEU (twenty-foot equivalent unit) w 2018 roku.

Polski Fundusz Rozwoju wraz PSA International Pte Ltd oraz IFM INVESTORS przejęli całość udziałów w porcie od funduszu Global Infrastructure Fund II zarządzanego przez Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA), a także MTAA Super, AustralianSuper i Statewide Super. Przejęcie musi zostać jeszcze formalnie zatwierdzone przez organy ochrony konkurencji i konsumentów.

PSA International Pte Ltd jako inwestor branżowy jest obecnie jedną z kilku grup na świecie, które zarządzają terminalami w różnych portach. W 2018 r. PSA zarządzało w 17 krajach łącznie 50 terminalami kontenerowymi w portach morskich, śródlądowych i terminalami kolejowymi. Przeładowano nich w 2018 r. łącznie 81 mln TEU (kontenerów 20-stopowych), o 9,1 proc. więcej w porównaniu z 2017 r. Do kluczowych należały terminale morskie w Singapurze (jest to drugi na świecie port pod względem przeładunku towarów) oraz w Antwerpii (drugi w Europie). W tej branży liderami pod względem wartości aktywów terminali są APM Terminals (Dania) -74 terminali i DP World (ZEA) – 77 terminali.

Źródło: www.money.pl/gospodarka/dct-gdansk-przejety-przez-pfr-gdanski-port-kontenerowy-to-brama-na-polski-i-srodkowoeuropejski-rynek-6361061742458497a.html


2019-03-13 17:41:56

mLeasing sfinalizował zakup 100% udziałów w LeaseLink

Spółka leasingowa z Grupy mBanku, mLeasing, sfinalizowała transakcję zakupu 100% udziałów w LeaseLink - spółce z sektora fintech, specjalizującej się w usługach płatności leasingiem. Wartość transakcji wynosi 31,6 mln zł. Obecnie nie jest planowane połączenie obu firm, marka przejmowanego podmiotu pozostanie na rynku. Zakup umacnia pozycję mLeasingu w finansowaniu małych i średnich przedsiębiorstw oraz otwiera spółkę na nowe możliwości, związane z finansowaniem aktywów o niższej wartości.

LeaseLink to spółka założona przez Wojciecha Kazimierskiego i Marcina Grodowskiego w 2015 roku, operująca w obszarze fintech w sektorach leasingu oraz e-commerce. W ciągu ostatnich dwóch lat LeaseLink zbudował pozycję lidera leasingu on-line w segmencie transakcji niskonominałowych. Usługi fintechu oferowane są przez blisko dwa tysiące sklepów internetowych, w tym te największe, takie jak: Allegro, MediaMarkt, RTV Euro AGD oraz sklepy stacjonarne, m.in. Centrum IKEA dla firm i FotoJoker. LeaseLink oferuje swój produkt przede wszystkim w sieci. Jest to płatność leasingiem, analogiczna do popularnej w bankowości płatności przelewem (paybylink). Dzięki LeaseLink, przedsiębiorcy mogą błyskawicznie sfinansować dowolnie wybrane zakupy środków trwałych o wartości od 1 do 50 tys. zł, niezależnie od czasu i miejsca transakcji oraz bez papierowych dokumentów.

mLeasing należy do czołówki firm leasingowych w Polsce - według danych Związku Polskiego Leasingu w 2018 roku firma zajmowała 4 miejsce na rynku pod względem wartości sprzedaży. Oferuje leasing pojazdów do 3,5 t, transportu ciężkiego, maszyn i urządzeń (w tym medycznych) oraz usługi z zakresu najmu i zarządzania flotą samochodową (CFM). Finansuje także obiekty handlowe, biurowe, hotele oraz magazyny.

Źródło: www.money.pl/gielda/mleasing-sfinalizowal-zakup-100-udzialow-w-leaselink-6357195096471169a.html


2019-03-11 17:48:22

Showroom kupiony przez duńskie Miinto

Czołowy polski e-sklep z rodzimymi markami odzieżowymi Showroom został kupiony Miinto. Jest to europejska platforma skupiająca ponad 1,8 tys. marek i butików modowych. Działa w modelu marketplace – nie posiada własnych produktów ani magazynów. W efekcie transakcji niedługo do oferty Showroom dołączą setki niedostępnych dotychczas skandynawskich marek, a projektanci współpracujący z platformą zyskają możliwość wejścia na aż sześć nowych rynków w Europie Zachodniej.

Polski Showroom to największy sklep z lokalną modą, oferujący kilkuset najlepszych polskich marek. Dotychczas większościowym właścicielem Showroom były spółki należące do niemieckiego koncernu medialno-technologicznego Hubert Burda Media, wydawcy wiodących magazynów modowych w Polsce. Firma obejmie teraz udziały w Miinto. Michał Juda, założyciel Showroom i jego zespół będą po połączeniu kontynuować prace nad rozwojem platformy. – Dołączenie do rodziny Miinto da nam możliwość dalszego dynamicznego wzrostu. Jestem przekonany, że na połączeniu wiedzy i doświadczenia obydwu firm skorzystają nasi klienci, projektanci oraz pracownicy. Z mojej perspektywy niezwykle istotne będzie umożliwienie markom współpracującym z Showroom sprzedaży na nowych rynkach, na których obecne jest Miinto. Na tym będziemy się koncentrować w najbliższych miesiącach – mówi Michał Juda.

Źródło: https://cyfrowa.rp.pl/biznes/e-commerce/32199-dunczycy-kupuja-polska-platforme-showroom


2019-03-09 09:52:50

Wojas przejmuje sklepy z obuwiem dziecięcym Bartek

Firma Bartek, produkująca i sprzedająca buty dziecięce pod tą samą nazwą, zmieni głównego właściciela. Ponad połowę udziałów przejmie inna znana polska marka obuwnicza - Wojas.

Jeden z czołowych polskich producentów butów podpisał umowę przejęcia ponad połowy udziałów branżowego konkurenta - firmy Bartek. Porozumienie zakłada, że Wojas przejmie kontrolę nad firmą Bartek, posiadając 56 proc. wszystkich udziałów. Nie jest jednak znana kwota transakcji, w której na Wojasa przejdzie 28 tys. akcji.

Bartek jest polską firmą, największym producentem obuwia dziecięcego w kraju i jedyną z większych sieci w Europie, posiadającą obuwie wyselekcjonowane dla dzieci w wieku 1-10 lat. Jak chwalą się przedstawiciele firmy, od początku swojej działalności wyprodukowali już ponad 12 milionów par butów. Pod logiem Bartek działa ponad 20 sklepów firmowych w całej Polsce, a do tego dochodzi 200 sklepów współpracujących.

Z kolei Wojas dysponuje siecią blisko 180 salonów firmowych w Polsce, na Słowacji, Czechach, Białorusi i Węgrzech oraz produkuje co roku kilkaset tysięcy par obuwia. W ofercie spółki znajduje się eleganckie skórzane obuwie damskie i męskie, modele młodzieżowe oraz obuwie trekkingowe. Ofertę uzupełnia galanteria skórzana - torebki, teczki i paski.

Źródło: www.money.pl/gielda/wojas-przejmuje-sklepy-z-obuwiem-dzieciecym-bartek-pko-bp-dal-zgode-6356053023299201a.html


2019-02-27 16:16:14

Wakacje.pl przejmują sieć Wakacyjny Świat

Wakacje.pl, należące do Wirtualna Polska Holding, kupiły 100% udziałów spółki Travel Network Solutions, właściciela sieci franczyzowej Wakacyjny Świat. Cena zakupu Travel Network Solutions wyniosła 6,4 mln zł. Zakup Wakacyjnego Świata to druga zrealizowana przez Wakacje.pl akwizycja na rynku agentów turystycznych. W maju 2018 r. spółka kupiła My Travel, będącą wówczas największą siecią stacjonarną w turystyce zorganizowanej, przypomniano.

Wakacyjny Świat to sieć powstała w 2012 roku, liczy teraz 103 salony. Po transakcji w grupie Wakacje.pl będzie ponad 350 biur stacjonarnych, funkcjonujących pod trzema markami - Wakacje.pl, My Travel oraz Wakacyjny Świat. Całość stanowi 70% krajowego rynku salonów funkcjonujących w ramach sieci agencyjnych.

Źródło: www.money.pl/gielda/wakacje-pl-kupily-100-udzialow-wlasciciela-sieci-wakacyjny-swiat-za-6-4-mln-zl-6353646321854081a.html


2019-02-25 17:25:46

Radio Zet sprzedane

Wielomiesięczna saga związana ze sprzedażą Eurozetu dobiegła końca. Udziały w spółce wykupiły czeska spółka SFS Ventures oraz Agora. Druga ze spółek za 40 proc. udziałów zapłaci 130,7 mln zł. Umowa zawiera zapis mówiący o tym, że w okresie zaczynającym się za rok i trwającym do 20 czerwca 2020 roku, Agora będzie mogła skorzystać z tzw. opcji call, czyli wezwać wspólnika do sprzedaży 60 proc. udziałów Eurozetu.

Źródło: www.wprost.pl/kraj/10192896/radio-zet-sprzedane-udzialy-w-spolce-wykupila-min-agora.html


2019-02-20 18:02:25

Allegro przejmuje eBilet

Spółka Allegro może przejąć eBilet - UOKiK właśnie dał zielone światło. eBilet sprzedaje przez internet bilety na wydarzenia kulturalno-rozrywkowe w Polsce. Współpracuje z krajowymi i międzynarodowymi organizatorami imprez, świadcząc usługi sprzedaży indywidualnej i korporacyjnej. Aktualnie 100 proc. jego udziałów posiada Bola Investment Limited z siedzibą w Nikozji (Cypr).

Źródło: www.money.pl/gospodarka/allegro-przejmuje-kolejna-spolke-uokik-zgodzil-sie-na-nabycie-udzialow-w-ebilet-6350849302632065a.html


2019-02-14 20:47:06

SumUp przejmuje Shoplo

SumUp działa w Polsce od 2014 r. Pochodząca z Wielkiej Brytanii spółka w ostatnim czasie podjęła strategiczne decyzje o rozszerzeniu swojego portfolio. W efekcie doprowadziło to do zainteresowania się Shoplo, czyli startupem, który pozwala w szybki sposób rozpocząć sprzedaż online.

Shoplo to platforma e-commerce umożliwiająca małym biznesom rozpoczęcie sprzedaży online. Dzięki edytorowi “drag&drop” sprzedawcy mogą kilkoma kliknięciami stworzyć swój sklep internetowy i dostosować go tak, aby idealnie odzwierciedlał ich markę.

Dla Shoplo fuzja z SumUp oznacza ogromne możliwości rozwoju, dostęp do nowych rynków i ponad miliona aktywnych sprzedawców, z którymi na co dzień pracuje SumUp.

Źródło: www.dlahandlu.pl/e-commerce/wiadomosci/sumup-przejmuje-shoplo,77057.html


2019-02-12 19:02:57

Śnieżka inwestuje na Węgrzech

Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka podpisała w Budapeszcie umowę przejęcia spółki Poli-Farbe Vegyipari. Transakcja dotyczy nabycia 80% udziałów węgierskiej spółki za kwotę około 8 mld forintów węgierskich (ok. 108 mln złotych).

Poli-Farbe Vegyipari to spółka o ugruntowanej pozycji w segmencie farb dekoracyjnych do użytku wewnętrznego na Węgrzech, posiadająca w swoim portfolio jedne z najbardziej rozpoznawalnych marek farb na tamtejszym rynku. Spółka jest także producentem systemów izolacyjnych, emalii i środków do ochrony drewna.

Śnieżka jest jednym z najbardziej znanych graczy w segmencie farb i lakierów w Polsce,  na Ukrainie i Białorusi, produkującym ponad 150 milionów kilogramów farb, lakierów i gładzi rocznie. Obecnie Grupa, zatrudniająca ponad 1 100 pracowników, prowadzi duże inwestycje, m.in. obszarze logistyki.

Źródło: chemia.wnp.pl/sniezka-inwestuje-na-wegrzech-kupila-spolke-za-108-mln-zl,339717_1_0_0.html2019-02-07 20:08:24

Hyundai i Daewoo łączą siły w branży stoczniowej

Największa na świecie grupa stoczniowa Hyundai Heavy Industries ogłosiła umowę wymiany akcji za 2,1 bln wonów (1,98 mld dolarów) i przejęciu konkurenta Daewoo Shipbuilding. Powstanie w ten sposób gigant kontrolujący ponad 20 proc. światowego rynku. Głównym sprzedającym jest państwowy Korea Development Bank (KDB), który posiada 55,7 proc. udziałów w Daewoo. Hyundai i Daewoo mają łącznie 21,2 proc., za nimi plasuje się japońska Imabari Shipbuilding z 6,6 procentami.

- Połączenie się dwóch największych firm złagodzi konkurencję i zmniejszy nadmiar mocy produkcyjnych, które zdusiły ceny statków — powiedział szef rady dyrektorów KDB, Lee Dong-gull na konferencji prasowej. Ta umowa „zwiększy podstawową konkurencyjność Daewoo w czasie, gdy rośnie zagrożenie ze strony firm z Chin i Singapuru wchodzących na rynek" — powiedział Lee.

Na koreański przemysł stoczniowy przypada 7 proc. eksportu i zatrudnienia.

Źródło: www.rp.pl/Biznes/301319927-Hyundai-i-Daewoo-lacza-sily-Powstanie-stoczniowy-gigant.html