Ponad 447 ogłoszeń firm
Sprawdź naszą ofertę

Aktualności

2019-09-16 10:22:46

Ursus wyprzedaje majątek

Holenderski Trioliet zapłaci prawie 7 mln zł za część aktywów Ursusa. Znany polski producent wyprzedaje część majątku w związku z trudną sytuacją finansową. Cena sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa prowadzonego w dywizji Ursusa w Opalenicy ma wynieść około 6,7 mln zł. Planowana transakcja sprzedaży ma objąć nieruchomości, załogę, uzgodnione stany magazynowe oraz określony zakres produkcji w toku. Płatność ma być podzielona. Około 90 proc. ceny Ursus dostanie w dniu zawarcia transakcji. Kolejne 5 proc. zostanie zwolnione po upływie następnych 6 miesięcy, a reszta pieniędzy po kolejnym półroczu. Ostatnia część to kwota zatrzymana na poczet ewentualnych roszczeń gwarancyjnych.

Ursus zastrzega, że warunki transakcji wymagają zatwierdzenia zgodnie z procedurą przewidzianą w ramach prawa restrukturyzacyjnego. Firma od dłuższego czasu ma problemy finansowe i restrukturyzacja ma na celu postawienie jej na nogi. Na poprawę rentowności biznesu miały pozwolić zmiany, m.in. ulokowanie produkcji w jednym miejscu, produkcja ograniczonego asortymentu, w tym zmiany dotyczące produkcji traktorów - o mniejszej mocy u kooperantów z Korei i Turcji. Ursus w restrukturyzacji specjalizuje się w produkcji i sprzedaży maszyn i urządzeń przeznaczonych dla rolnictwa. Jest notowany na GPW od 2008 r.

Źródło: www.money.pl/gielda/ursus-wyprzedaje-majatek-inwestorem-holenderski-trioliet-6423279959496321a.html


2019-09-13 13:40:13

Zgoda KNF na bankową fuzję

Komisja Nadzoru Finansowego udzieliła zezwolenia na połączenie Banku Millennium z Euro Bankiem przez przeniesienie całego majątku Euro Bank na Bank Millennium. Oznacza to, że spełniony został najważniejszy warunek umożliwiający fuzję prawną banków.

Planowane połączenie jest drugim etapem transakcji dotyczącej przejęcia Euro Banku przez Bank Millennium. Pierwszym etapem transakcji było wykonanie umowy sprzedaży akcji z dnia 5 listopada 2018 r. zawartej pomiędzy Bankiem Millennium i SG Financial Services Holding, w wyniku, której Bank Millennium nabył pakiet  akcji Euro Banku stanowiących ok. 99,787 proc. kapitału zakładowego. 27 sierpnia br. akcjonariusze Banku Millennium zaakceptowali połączenie z Euro Bankiem. Bank otrzymał zgodę UOKiK na przejęcie Euro Banku 3 stycznia.

Dzięki akwizycji i połączeniu z Euro Bankiem, Millennium ugruntuje swoją siódmą pozycje w sektorze bankowym pod względem kapitałowym.

Źródło: www.wnp.pl/finanse/zgoda-knf-na-bankowa-fuzje,352779_1_0_0.html


2019-09-09 16:02:26

Założyciele Primeonu wykupili 100% udziałów w swym startupie

Założyciele startupu Primeon odkupili udziały od 2 funduszy inwestycyjnych - Inovo Venture Partners i AIP Seed. Tym samym przejęli 100% kontroli nad spółką.

Sprzedaż 100% udziałów w Primeon to jeden z największych exitów w historii AIP Seed i kolejne zyskowne wyjście z inwestycji dla Inovo Venture Partners. Jednocześnie MBO, czyli wykup menedżerski i przejęcie pełnej kontroli nad spółką, to typ transakcji rzadko występujący na polskim rynku funduszy VC. Według Startup Poland ponad 70% wyjść kapitałowych to sprzedaż udziałów do innego funduszu, strategicznego inwestora branżowego lub IPO.

Łączna kwota środków zainwestowanych przez oba fundusze w startup w 2014 roku to blisko 1,5 mln zł. Od tego czasu flagowy produkt spółki - platforma LangLion, umożliwiająca efektywną organizację szkół językowych - stała się silnym graczem na globalnym rynku edukacyjnym. Obecnie korzysta z niej ponad 400 użytkowników z 20 krajów na całym świecie, m.in. w USA, Meksyku, Argentyny, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemczech i Rosji. Firma zatrudnia 7 pracowników. Plany rozwoju zakładają dalszą ekspansję zagraniczną i umocnienie pozycji lidera w Polsce.

Primeon to startup założony w 2011 roku. Specjalizuje się w tworzeniu nowoczesnych rozwiązań dla branży edukacyjnej. W swoim katalogu posiada dwa produkty: prymus.info oraz Platformę LangLion, umożliwiającą efektywną organizację szkół językowych: od sekretariatu, przez kontrolę stanu finansów, aż po obsługę kursantów. Firma ma ponad 400 użytkowników z 20 krajów świata (UK, USA, Meksyk, Hiszpania, Argentyna, Niemcy, Francja, Rosja, Malezja). Jest światowym liderem w obszarze oprogramowania dla szkół językowych. Portfolio klientów LangLion to m.in. Profilingua, SWPS Szkoła Językowa, Sieć Leader School, Skrivanek. Z Platformy korzystają również inne placówki, np. firmy prowadzące szkolenia wewnętrzne czy zajęcia z robotyki.

Źródło: www.money.pl/gielda/zalozyciele-primeonu-wykupili-100-udzialow-w-swym-startupie-6418703910803075a.html


2019-09-06 10:16:20

Axel Springer ma nowego właściciela

Niemiecki koncern medialny Axer Springer ma nowego inwestora - fundusz private equity KKR (Kohlberk Kravis & Roberts). Amerykański fundusz kupił 43,5 proc. akcji Axel Springer, za 2,9 mld euro. Transakcję zaakceptowali zarówno prezes koncernu, Mathias Doepfner, jak i wdowa po jego założycielu, Friede Springer. KKR kupił 42,5 proc. akcji w wezwaniu skierowanym do mniejszościowych akcjonariuszy, a także dokupił 1,04 proc. na rynku, stając się tym samym największym akcjonariuszem. Dotychczasowa większościowa akcjonariuszka koncernu Friede Springer ma 42,6 proc. akcji, czyli nieco mniej niż fundusz. Axel Springer ma zniknąć z giełdy we Frankfurcie.

Axel Springer to jeden z największych koncernów medialnych w Europie. Wydaje150 gazet w ponad 30 krajach. Jego obroty szacuje się na 2,4 mld euro. W Polsce jest właścicielem takich tytułów prasowych jak Fakt, Newsweek i Forbes oraz portalu Onet.

KKR to założona w 1976 roku w Nowym Jorku firma inwestycyjna, która zarządza wieloma aktywami w tym funduszami private equity, energią, infrastrukturą, nieruchomościami, kredytami, a także funduszami hedgingowymi poprzez swoich strategicznych partnerów. Założycielem funduszu jest Hanry Kravis, amerykański miliarder, filantrop i sponsor Partii Republikańskiej. KKR ma biura w 20 miastach w 16 krajach na całym świecie a cała wartość funduszu to 200 mld dolarów.

Źródło: www.rp.pl/Media-i-internet/308279954-Nowy-inwestor-chce-zdjac-koncern-Axel-Springer-z-gieldy.html


2019-09-04 18:12:06

Tauron przejmuje 5 farm wiatrowych od in.ventus

Zarząd Taurona przyjął warunki nabycia pięciu farm wiatrowych należących do grupy in.ventus. Farmy zlokalizowane są w północnej Polsce, a ich łączna moc zainstalowana wynosi 180 MW. Wynegocjowana cena nabycia pięciu farm wiatrowych wynosi 137 mln euro. Kwota ta może podlegać korektom wynikającym z modelu współpracy obu stron.

Dzięki realizacji planowanych działań możliwe będzie zwiększenie udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w strukturze wytwórczej Grupy Tauron do blisko 30% w 2025 r. i ponad 65% w 2030 r. Obecnie w ramach portfela źródeł odnawialnych Tauron eksploatuje 34 elektrownie wodne oraz cztery farmy wiatrowe, w których energię elektryczną wytwarza 100 turbin wiatrowych o łącznej mocy 200,75 MW.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta. Skonsolidowane przychody sięgnęły 18,12 mld zł w 2018 r.

Źródło: www.money.pl/gielda/tauron-przyjal-warunki-nabycia-5-farm-wiatrowych-od-in-ventus-za-137-mln-euro-6418082137704065a.html


2019-09-02 08:39:26

Brytyjski miliarder kupił klub piłkarski we Francji

Sir Jim Ratcliffe, trzeci najbogatszy Brytyjczyk, przejął francuski klub piłkarski OGC Nice. Kwotę transakcji szacuje się na 100 milionów euro. Tym samym Nice stało się najdrożej sprzedanym francuskim klubem w historii - w 2011 roku Katarczycy kupili PSG za 79 mln euro, za to Frank McCourt w 2016 roku kupił Marsylię za 45 mln euro. W ostatnich miesiącach właścicieli zmieniły również Bordeaux (95 mln) oraz Lille (80 mln). Ratcliffe obiecał duże inwestycje w klub, dzięki którym klub ma zagrać w Lidze Mistrzów i powalczyć w dłuższej perspektywie czasowej z PSG o mistrzostwo Francji. Nice będzie drugim klubem piłkarskim, którego właścicielem jest grupa INEOS - w 2017 roku kupiła szwajcarskiego drugoligowca Lausanne.

Jim Ratcliffe jest biznesmenem z branży naftowej i chemicznej a jego majątek szacuje się na 21 miliardów dolarów.

Źródło: www.sport.pl/pilka/7,65084,25125037,brytyjski-miliarder-kupil-klub-pilkarski-psg-bedzie-mialo-wielkiego.html#s=BoxOpImg5


2019-08-09 15:10:23

ARP obejmie 44% udziałów PIAP Space

Agencja Rozwoju Przemysłu podpisała umowę, na mocy której obejmie 44% udziałów w kapitale PIAP Space - spółki zależnej Łukasiewicz - Przemysłowego Instytutu Pomiarów i Automatyki - za ponad 3 mln zł. Fundusze pozwolą na przyśpieszenie realizacji zamówień na chwytak do usuwania z orbity wycofanych z działań operacyjnych satelitów.

Agencja Rozwoju Przemysłu podpisała umowę, na mocy której obejmie 44% udziałów w kapitale PIAP Space - spółki zależnej Łukasiewicz - Przemysłowego Instytutu Pomiarów i Automatyki - za ponad 3 mln zł. Fundusze pozwolą na przyśpieszenie realizacji zamówień na chwytak do usuwania z orbity wycofanych z działań operacyjnych satelitów.

PIAP Space jest spółką typu spin-off założoną w 2016 roku przez Łukasiewicz- Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP. Przedmiotem jej działalności jest rozwój i komercjalizacja robotyki w obszarze technologii kosmicznych. PIAP Space specjalizuje się w robotyce orbitalnej i planetarnej.

Natomiast Sieć Badawcza Łukasiewicz to projekt działający w formule science to business. Z 8 000 pracowników i 38 instytutami badawczymi zlokalizowanymi w całej Polsce jest trzecią największą siecią badawczą w Europie. Sieć instytutów stanowi zintegrowany organizm dostarczający atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania biznesowe w obszarach automatyki, chemii, biomedycyny, teleinformatyki, materiałów oraz wytwarzania.

Źródło: www.money.pl/gielda/arp-obejmie-44-udzialow-piap-space-6410237232391809a.html


2019-08-07 18:28:43

Właściciel marki Ray-Ban przejmuje Vision Express

Spółka EssilorLuxottica, która jest m.in. właścicielem marki okularów Ray-Ban, przejmuje holenderką firmę GrandVision NV, w skład której wchodzą m.in. salony optyczne Vision Express. Właściciel Ray-Bana kupił spółkę za kwotę 8,1 miliarda dolarów.

Jest to kwota wyższa od wyceny giełdowej firmy GrandVision NV, która plasuje się w granicach około 7,7 mld dolarów. Dzięki temu EssilorLuxottica przejmie kontrolę nad ponad siedmioma tysiącami sklepów znajdującymi się w Ameryce Północnej i Południowej, Azji oraz Europie.

Szacuje się, że zakupy w sieci salonów optycznych firmy GrandVision NV robiło rocznie około 150 milionów klientów. Przejęcie firmy, w skład której wchodzą sklepy Vision Express oraz For Eyes to kolejne wzmocnienie EssilorLuxottica na rynku. Spółka dąży do koncentracji rynków produkcji i sprzedaży soczewek oraz okularów w jednym podmiocie gospodarczym. Na chwilę obecną wartość francusko-włoskiej grupy EssilorLuxottica wynosi około 58,8 mld dolarów.

EssilorLuxottica to spółka powstała w 2018 roku po fuzji francuskiego producenta soczewek i włoskim producentem oprawek. Firma zajmuje się sprzedażą okularów luksusowych marek takich jak Ray-Ban, Prada, Chanel, Ralph Lauren czy Vogue Eyewear.

Źródło:next.gazeta.pl/next/7,151003,25062866,wlasciciel-marki-ray-ban-przejmuje-sieci-sklepow-optycznych.html


2019-08-05 16:21:16

Ford kupuje dostawcę oprogramowania, aby przyspieszyć rozwój autonomicznej jazdy

Amerykański koncern motoryzacyjny Ford Motors przejmuje dostawcę oprogramowania dla branży transportowej Journey Holding, chcąc przyspieszyć rozwój usług z obszaru autonomicznej jazdy.

Ford dąży do wprowadzenia w 2021 r. na rynek pojazdu z rozwiązaniami autonomicznej jazdy na poziomie 4, dostępnego dla klientów komercyjnych. 4. poziom autonomicznej jazdy oznacza, że samochód porusza się samodzielnie, choć nadal jest wyposażony w kierownicę i pedały umożliwiające przejęcie kontroli nad pojazdem.

Źródło: www.wnp.pl/motoryzacja/ford-kupuje-dostawce-oprogramowania-aby-przyspieszyc-rozwoj-autonomicznej-jazdy,350541_1_0_0.html


2019-08-01 17:10:34

Właściciel Pyszne.pl przejmuje brytyjskiego potentata

Takeaway.com, właściciel polskiego serwisu Pyszne.pl, łącząc się z brytyjskim Just Eat tworzy grupę dostarczającą posiłki zamawiane online wartą ponad 10 mld euro. Oba portale prowadzą platformy do przyjmowania zamówień gastronomicznych online, których w 2018 r. wartość wyniosła w sumie 7,3 mld euro (razem 360 mln zamówień). Najsilniejsza jest pozycja serwisów połączonych firm w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii oraz Kanadzie. W Polsce Pyszne.pl także jest liderem rynku.

Źródło: www.rp.pl/Handel/190729367-Wlasciciel-Pysznepl-przejmuje-brytyjskiego-potentata.html