Ponad 351 ogłoszeń firm
Sprawdź naszą ofertę

Aktualności

2018-11-14 16:47:18

Żywiec przejmuje Browar Namysłów

Grupa Żywiec podpisała umowę z Chicago Poland Investment Group, LLC. nabycia 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym Browaru Namysłów. Cena transakcji wynosi 500 mln zł.

Cena podstawowa transakcji będzie podlegała korekcie o nakłady kapitałowe, faktyczny dług netto oraz kapitał obrotowy, wyliczone po zamknięciu transakcji i nabyciu własności udziałów, a także przy uwzględnieniu ostatecznego wyniku finansowego spółki. Zamknięcie transakcji i nabycie własności udziałów uzależnione jest w szczególności od zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Browar Namysłów to regionalna firma piwowarska warząca swoje piwa w browarach w Namysłowie i Braniewie w ilości około 1,7 mln hl piwa rocznie. Do głównych marek spółki należą Namysłów, Braniewo, Zamkowe oraz Kuflowe.

Grupa Żywiec warzy piwo w pięciu browarach: Warce, Elblągu, Leżajsku oraz w Żywcu i w Cieszynie. W 2017 roku sprzedała 11,2 mln hektolitrów piwa. Spółka jest notowana na GPW od 1991 r.

Źródło: www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zywiec-browar-namyslow,1,0,2420993.html


2018-11-13 20:17:25

Fuzja domów towarowych Kaufhof i Karstadt

Niemiecki urząd antykartelowy zaaprobował planowaną fuzję sieci domów towarowych Kaufhof i Karstadt, należących do kanadyjskiej Hudson Bay i austriackiej Signa Holding. Signa Holding obejmie 50,1 proc. w nowej grupie i będzie w kierownictwie kierować jej strategią.

Umowa pozwoli stworzyć grupę mającą 243 domy towarowe w Niemczech, Belgii i Holandii o rocznych obrotach 5,4 mld euro. Będzie to trzecia co do wielkości sieć w Europie mająca do czynienia z ostrą konkurencją ze strony sieci e-handlu Amazon i Zalando.

Źródło: www.rp.pl/Handel/181119945-Niemcy-Fuzja-domow-towarowych-Kaufhof-i-Karstadt-zatwierdzona.html

 2018-11-13 11:55:07

Smithfield Foods może przejąć Pini Polonia

UOKiK wydał zgodę na przejęcie przez Smithfield Foods kontroli nad Pini Polonia, swojego konkurenta na rynku produkcji i przetwórstwa mięsa.

Transakcja została pierwotnie zgłoszona do Komisji Europejskiej, ale ta przekazała jednak sprawę do UOKiK, ponieważ uznała, że koncentracja ma wpływ tylko na polski rynek, a urząd ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie do zbadania tej sprawy. Urząd uznał, że konieczne jest przeprowadzenie badania rynku, aby sprawdzić, czy transakcja nie ograniczy konkurencji. W tym celu m.in. zbadano udziały w rynku obu firm, a także innych firm. Analiza skutków koncentracji wykazała, że nie ograniczy ona konkurencji - poinformował UOKiK.

Smithfield Foods to amerykański koncern zajmujący się przetwórstwem i produkcją mięsa. W Polsce m.in. kontroluje grupę Animex, posiada też dziewięć zakładów produkujących i przetwarzających mięso, w tym trzy ubojnie trzody chlewnej.

Pini Polonia jest z kolei częścią włoskiej grupy kapitałowej Pini Group, do której należą spółki w Polsce, we Włoszech i na Węgrzech. Posiada ubojnię w Kutnie, dostarcza też mięso do sklepów i zakładów przetwórczych.

Źródło: www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/smithfield-foods-moze-przejac-pini-polonia,179,0,2420915.html


2018-11-08 16:31:33

Wzmocnienie Metrohouse

Spółka Metrohouse Franchise, właściciel sieci biur nieruchomości Metrohouse i spółki pośrednictwa finansowego Metrofinance, przejęła Gold Finance.

Dotychczasowym właścicielem Gold Finance była spółka Bewa. Po przejęciu przez Metrohouse Franchise firma stała się częścią grupy kapitałowej Duna House. W ramach jednej spółki będą działać eksperci finansowi Gold Finance oraz eksperci Metrofinance działający dotychczas w ramach struktur Metrohouse. Łącznie jest to ponad 400 pracowników.

Sieć biur nieruchomości Metrohouse działa od 2006 r. Ma ponad 70 placówek w całej Polsce. Metrofinance zajmuje się pośrednictwem finansowym. Spółki wchodzą w skład Duna House Nyrt. - holdingu notowanego na giełdzie papierów wartościowych w Budapeszcie. Holding jest właścicielem m.in. największej na Węgrzech sieci biur nieruchomości działających pod marką Duna House i Smart Ingatlan (łącznie ponad 240 biur).

Źródło: www.rp.pl/Finansowanie/311079888-Metrohouse-bierze-Gold-Finance.html


2018-11-08 11:13:13

Athena Investments pozbywa się farmy wiatrowej

Athena Investments podpisał umowę sprzedaży farmy wiatrowej w miejscowości Połczyno polskiemu inwestorowi prywatnemu za 0,5 mln euro. Zamknięcie transakcji spodziewane jest w IV kw. br., po spełnieniu warunków zawieszających.

Całkowita moc zainstalowana farmy wiatrowej w Połczynie wynosi 1,6 MW. Została ona oddana do użytku w 2006 r.

Źródło: www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/athena-investments-sprzedal-farme-wiatrowa-w,9,0,2420489.html


2018-11-07 17:33:25

Gazoport Dunkierka LNG zmienił właścicieli

Przetasowania w akcjonariacie terminala gazowego Dunkierka LNG. Swoje udziały za 2,4 mld euro sprzedały francuskie EdF i Total. Dotychczasowymi jego właścicielami były belgijska firma Fluxys oraz francuskie koncerny: energetyczny EdF i  paliwowy Total.

Nowym ich właścicielem zostały: globalna firma zarządzająca i konsultingowa z Korei IPM Group, która nabyła 39,24 proc. udziałów w terminalu oraz konsorcjum kilku innych podmiotów, które kupiło 35,76 procent udziałów. W tym ostatnim kluczową rolę odgrywa wspomniany już wcześniej Fluxys, który już posiada 25 proc. udziałów w terminalu.

Uruchomiony w 2016 roku terminal jest zlokalizowany przy granicy francusko-belgijskiej i jest jednym z największych tego typu obiektów w Unii Europejskiej. Ma strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Francji i Belgii, gdyż może przyjąć rocznie 13 mld m3 gazu. Dla porównania terminal w Świnoujściu 5 mld m3.

Źródło:gazownictwo.wnp.pl/gazoport-dunkierka-lng-za-2-4-mld-euro-zmienil-wlascicieli,333641_1_0_0.html


2018-11-06 22:18:01

Bank Millennium przejmuje Euro Bank

Bank Millennium poinformował, że podpisał z SG Financial Services Holdings, spółką zależną Société Générale, umowę nabycia 99,787 proc. akcji Euro Banku za cenę 1,8 mld zł.

Bank Millennium przejmie Euro Bank razem z portfelem kredytów frankowych. Po zamknięciu transakcji zostanie jednak zawarta dodatkowa umowa zwalniająca Millennium z odpowiedzialności i gwarancji dotyczących portfela w CHF. Do sfinalizowania umowy konieczne będzie jeszcze uzyskanie zgody Komisji Nadzoru Finansowego, a także zawiadomienie przez Banco Comercial Português (będącego akcjonariuszem większościowym Banku Millennium) Europejskiego Banku Centralnego.  Zgodnie z planem transakcja zostanie zamknięta w drugim kwartale 2019 r. po czym nastąpi fuzja prawna obu banków. Połączenie operacyjne Banku Millennium i Euro Banku planowane jest na czwarty kwartał 2019 r.

Bank Millennium obsługuje ok. 2,3 mln klientów, a Euro Bank 1,5 mln. Pierwszy z banków miał 359 placówek na terenie kraju, a drugi 250. Gdyby dziś doszło do fuzji, połączony bank dysponowałby siecią 609 oddziałów, co pod tym względem zapewniałoby mu trzecią pozycję na rynku (za PKO BP i Pekao). Na koniec II kwartału 2018 r. Bank Millennium zatrudniał pracowników na 5,5 tys. etatach, a Euro Bank na 2,7 tys., co daje łącznie czwartą pozycję na rynku (za PKO BP, Pekao i BZ WBK).

Źródło: www.bankier.pl/wiadomosc/Bank-Millennium-przejmuje-Euro-Bank-7624079.html


2018-11-05 13:05:44

Work Service finalizuje sprzedaż Exact Systems

Jeden z największych pośredników na rynku pracy, spółka Work Service, poinformowała o sprzedaży 100 proc. udziałów w Exact Systems GmbH. To element procesu dezinwestycji, jaki realizuje obecnie spółka.

Transakcja jest elementem większej operacji. Nabywcą Exact Systems GmbH z siedzibą w Gorlitz jest spółka Exact System z siedzibą w Częstochowie, w której Work Service pozbył się swojego pakietu akcji (69 proc.) kilkanaście dni wcześniej. Nabywcą częstochowskiej spółki Exact System (a teraz również pośrednio jej niemieckiej spółki) jest Remango Investments - spółka celowa utworzona przez Pawła Gosa, Lesława Walaszczyka i fundusz współzarządzany przez CVI Dom Maklerski.

Exact Systems jest dostawcą rozwiązań w zakresie kontroli jakości, czyli selekcji, naprawy i sortowania części, komponentów oraz wyrobów gotowych dla przedstawicieli branży motoryzacyjnej. Zatrudnionych przez siebie ludzi deleguje do prac u swoich klientów.

Łączne wynagrodzenie Work Service z tytułu tej transakcji wyniesie 155,3 mln zł, z czego płatność 13 mln zł została odroczona o 9 miesięcy od transakcji. Dodatkowo Exact Systems spłaci na rzecz Work Service niespłacone kwoty wynikające z zobowiązań międzygrupowych.

Źródło:praca.wnp.pl/work-service-finalizuje-sprzedaz-exact-systems,333638_1_0_0.html


2018-11-04 10:36:29

Sushi Shop ma nowego właściciela

AmRest sfinalizował transakcję przejęcia 165 restauracji Sushi Shop za około 164 mln euro. Zakupił je od dotychczasowych właścicieli. Wśród nich był przede wszystkim Grégory Marciano i spółka Naxicap Partners.
Restauracje Sushi Shop są obecne głównie we Francji (72 proc. całego biznesu) oraz w 11 innych krajach, w tym m.in. w Hiszpanii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwajcarii i we Włoszech. W 2017 roku sieć mogła się pochwalić przychodami ze sprzedaży na poziomie około 130 mln euro. W tym samym czasie cały Amrest odnotował blisko 1,2 mld euro.

Amrest Holdings jest największą niezależną firmą prowadzącą sieci restauracji w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka rozwija również działalność w Europie Zachodniej, Rosji, Chinach oraz Stanach Zjednoczonych. AmRestu w Polsce zarządza sieciami Pizza Hut, KFC i Burger King. Od 2005 roku jest notowana na warszawskiej giełdzie.

Źródło: www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/przejecie-sushi-shop-amrest-finalizacja,211,0,2420179.html


2018-11-03 21:25:32

Złote Tarasy zmieniają właściciela

Globalworth Poland kupuje biurowce Lumen i Skylight w Warszawie, które stanowią cześć wielofunkcyjnego kompleksu Złote Tarasy. Globalworth zawarła z Unibail-Rodamco-Westfield przedwstępną umowę zakupu warszawskich biurowców, a wartość transakcji ma wynieść 190 mln euro.

Biurowce, położone w sąsiedztwie dworca Warszawa Centralna i w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki, mają łącznie 45 tys. m kw. powierzchni. Nieruchomości są w większości wynajęte.

Aktualnie Globalworth ma 16 nieruchomości biurowych i biurowo-handlowych w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu i Trójmieście. Po zakupie biurowców Lumen i Skylight nieruchomościowy portfel firmy przekroczy 425 tys. m kw. powierzchni. Globalworth to spółka o formule zbliżonej do funduszu inwestycyjnego. Firma planujemy wypłacać w formie dywidendy około 90 proc. wyniku z działalności operacyjnej, pomniejszonego o koszty finansowania bankowego.

Źródło: budownictwo.wnp.pl/globalworth-poland-kupuje-biurowce-lumen-i-skylight-w-warszawie,333517_1_0_0.html