Ponad 493 ogłoszeń firm
Sprawdź naszą ofertę

Podsumowanie IQ roku 2018 na rynku M&A


Zgodniez raportem Fordata pierwszy kwartał 2018 roku to nadal stabilny rozwój M&A, choć odnotowano drobny spadek w transakcjach (15 proc. w stosunku do 4Q 2017 roku). Także wartość transakcji była mniejsza i skupiała się raczej wokół małych i średnich przedsiębiorstw. Duże zaangażowanie na rynku M&A widać ze strony Funduszy Private Equity. Są one obecne w każdej dziedzinie polskiej gospodarki, jednak z przewagą dziedzin Media/IT/Telecom.

Wśród sprzedających w IQ przeważali inwestorzy prywatni 71 proc, a branże o największej atrakcyjności pozostały Media/IT/Telecom, jako przedmioty przejmowane (26 %), ale także jako strony kupujące (20 %). Łączna liczba wszystkich transakcji sięgnęła 50, co jest nieznacznie mniej od porównywalnego okresu zeszłego roku (53).

Pierwszy kwartał przeważał w transakcje między polskimi podmiotami a zagraniczni inwestorzy byli zaangażowani tylko w niewielkim stopniu. Wśród nich przeważają spółki europejskie, choć odnotowano także dwie transakcje z udziałem inwestora z USA.

W styczniu 2018 roku na giełdzie odnotowano najwyższy historyczny poziom 67933,05 pkt. pomimo ogólnego spadku o 10 proc. Najsilniejszy wzrost wśród spółek notowanych na GPW odnotowano dla CD Projekt S.A. (około 13 %).

więcej na:

https://fordata.pl/blog/raport-ma-index-poland-1-kwartal-1q-2018/