Ponad 493 ogłoszeń firm
Sprawdź naszą ofertę

Famur przejmuje część Kopeksu


Famur przejmie pakiet kontrolny akcji branżowego konkurenta za 204 mln zł. Integracja z firmą Kopex obejmie część maszynową, a z przejmowanej spółki wydzielona zostanie część usługowo-handlowa. Finalizacja transakcji między czołowymi polskimi spółkami przemysłu wydobywczego zaplanowana jest na 2018 rok.

W ocenie zarządu Famuru, optymalnym sposobem sfinansowania zakupu pakietu kontrolnego akcji Kopeksu jest emisja nowych akcji. Spółka zwróciła się do głównego akcjonariusza, TDJ Equity I, o wsparcie procesu pozyskania dodatkowych środków. Przed rozpoczęciem procesu integracji planowany jest podział Kopeksu poprzez wydzielenie części usługowo-handlowej, która obejmie m.in. Kopex PBSz, ŚTW Dalbis oraz obrót węglem. Osobno będzie część maszynowa,obejmująca w szczególności aktywa operacyjne i spółki związane z produkcją,serwisem oraz dystrybucją maszyn górniczych, która zostanie przejęta przez Famur w zamian za akcje nowej emisji.

Famur jest producentem maszyn stosowanych w górnictwie. Koncentruje się na produkcji maszyn wyposażonych w zaawansowane informatyczne systemy sterowania i nadzoru. Z kolei podstawową działalnością grupy Kopex jest produkcja maszyn i urządzeń oraz działalność handlowo-usługowa.

Więcej na: