Ponad 493 ogłoszeń firm
Sprawdź naszą ofertę

2016 r. na polsim rynku fuzji i przejęć


Według informacji DNB, w której powołano się na raport "Emerging Europe M&A Report 2016/17". w 2016 r. zawarto Polsce 279 fuzji i przejęć za ponad 11,2 mld euro. DNB podkreśla, że w ostatnich 12 miesiącach na polskim rynku M&A padł rekord wartości tych transakcji. Najwięcej fuzji i przejęć miało miejsce w branży nieruchomości i budownictwa, w produkcji, usługach i telekomunikacji.

DNB podało także, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy na polski rynek fuzji i przejęć trafiło wiele atrakcyjnych aktywów, które wzbudziły zainteresowanie nie tylko regionalnych, ale i globalnych graczy. Największą i zarazem najgłośniejszą ubiegłoroczną akwizycją było przejęcie w październiku Grupy Allegro przez fundusze Cinven, Permira i Mid Europa za kwotę 3,25 mld dolarów. Drugie miejsce to grudniowe przejęcie 32,8 proc. akcji Banku Pekao SA od włoskiego UniCredit. Polski Fundusz Rozwoju i PZU wykupiły pakiet za łączną kwotę 10,6 mld zł. Nowego inwestora strategicznego znalazła też Kompania Piwowarska. Został nim japoński Asahi Group Holdings, jeden z największych producentów piwa.

Piotr Biernacki, dyrektor Departamentu Finansowania Strukturyzowanego w DNB Bank Polska powiedział, że choć w Polsce jest wiele ciekawych i wzrostowych spółek, dotychczas nie przekładało się to na dużą liczbę transakcji. Jedną z przyczyn może być słaby rynek kapitałowy, który nie był w ostatnich latach zbyt dynamiczny. W związku z tym, mamy mniej niż na Zachodzie publicznych spółek, które są transparentne i atrakcyjne cenowo dla inwestorów.

Więcej na:

nettg.pl/news/142002/w-minionym-roku-w-polsce-zawarto-279-fuzji-i-przejec