Ponad 493 ogłoszeń firm
Sprawdź naszą ofertę

Fuzja niemieckiej i brytyjskiej giełdy nie dojdzie do skutku


Komisja Europejska zablokowała w środę planowaną fuzję niemieckiej i brytyjskiej giełdy, wyrażając "bardzo poważne" obawy, iż ucierpiałaby na tym konkurencja. Bruksela zapewnia, że jej decyzja nie ma nic wspólnego z ogłoszeniem Brexitu. Wartość transakcji była szacowana na 14 mld dol.

Unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager podkreśliła, że połączenie Deutsche Boerse z London Stock Exchange stworzyłoby "faktyczny monopol" w dziedzinie takich instrumentów finansowych ze stałym oprocentowaniem jak obligacje i transakcje repo, czyli warunkowego zakupu. Vestager dodała również, że gospodarka europejska potrzebuje sprawnie działających rynków finansowych. Jest to ważne nie tylko dla banków i innych instytucji finansowych. Cała gospodarka korzysta,kiedy przedsiębiorstwa mogą pozyskiwać pieniądze na rynkach finansowych zorientowanych na konkurencyjność.

Unijna komisarz zapewniła, że decyzja Komisji ogłoszona w dniu, w którym Wielka Brytania rozpoczyna procedurę wychodzenia z Unii Europejskiej, nie miała nic wspólnego z Brexitem. Wielka Brytania jest częścią Unii Europejskiej, dopóki nie przestanie nią być.

Więcej na:

www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/fuzja-gieldy-londynie-frankfurcie-bruksela,12,0,2289676.html