Ponad 493 ogłoszeń firm
Sprawdź naszą ofertę

Polskie spółki planują zakup aktyw EdF


Zapowiedź CEZ, że nie złoży wiążącej oferty zakupu aktywów francuskiego koncernu EDF w Polsce, to świetna informacja dla polskich firm zainteresowanych kupnem należących do Francuzów spółek. Nasze firmy tracą bowiem głównego rywala i - co ważne - mogą liczyć na atrakcyjna cenę aktywów.

Od początku było wiadome, że zainteresowanie aktywami węglowymi raczej nie będzie ogromne. To, co może ciążyć w przypadku planów sprzedaży przez EdF polskich spółek, to obecność w pakiecie Elektrowni Rybnik,która jest elektrownią węglową. W zachodnich krajach Unii Europejskiej jest bowiem bardzo silne lobby przeciwne wykorzystywaniu węgla do prostego spalania.Argumentami są kwestie związane z zanieczyszczeniem środowiska i zmianami klimatu.

Wypadnięcie CEZ z kręgu podmiotów zainteresowanych aktywami EdF to z pewnością niezbyt dobra dla Francuzów informacja. Liczba zainteresowanych firm może być skromna. A to oznacza, że także cena będzie dość niska. W spekulacjach towarzyszących ewentualnej odsprzedaży aktywów pojawiała się kwota 1,5-2 mld złotych. Małe zainteresowanie elektrownią i elektrociepłowniami może ją jeszcze zweryfikować.

Więcej na:

energetyka.wnp.pl/przesadzone-panstwowe-spolki-kupia-aktywa-edf,282444_1_0_0.html