Ponad 493 ogłoszeń firm
Sprawdź naszą ofertę

Spadek wartości IPO w Europie


Jak wynika z najnowszej edycji IPO Watch Europe, firmy doradczej PwC, w minionym kwartale na globalnych rynkach kapitałowych odnotowano najniższą aktywność począwszy od I kwartału 2009 roku. Łączna wartość ofert w I kwartale 2016 roku wyniosła zaledwie 12,5 mld euro, co stanowiło wartość prawie o dwie trzecie niższą niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

W Europie aktywność na rynku pierwszych ofert publicznych spadła do najniższego poziomu od trzech lat. W minionym kwartale odnotowano zaledwie 50 IPO o łącznej wartości 3,5 mld euro. Jedynie na trzech giełdach odnotowano oferty pierwotne o wartości przekraczającej 50 mln euro (Londyn, OMX oraz Deutsche Börse). Londyn utrzymał pierwsze miejsce z 18 IPO o łącznej wartości 2,3 mld euro. W przypadku NASDAQ OMX odnotowano 14 ofert o łącznej wartości 0,8 mld euro, natomiast na Deutsche Börse – 3 IPO o łącznej wartości 0,3 mld euro.

Filip Gorczyca, wicedyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC powiedział, że pomimo nie najlepszej koniunktury na rynku pierwszych ofert publicznych w Europie w ostatnich miesiącach, spodziewają się wzrostu aktywności w dalszej części 2016 roku. Przewidują, że przyczynią się do tego zwłaszcza oferty spółek z sektora finansowego, procesy prywatyzacyjne oraz transakcje dotyczące spółek powstałych z wydzielenia części biznesu.

Więcej na:

finanse.wnp.pl/spadek-wartosci-ipo-w-europie-dalszy-marazm-na-gpw,271192_1_0_0.html