Ponad 493 ogłoszeń firm
Sprawdź naszą ofertę

Podsumowanie IPO na GPW w 2015 r.


Jak wynika z raportu IPO Watch Europe przygotowanego przez firmę doradczą PwC, na Giełdzie Papierów Wartościowych w 2015 roku odnotowano 32 oferty pierwotne, co oznacza dalszy spadek w porównaniu z minionymi latami. Łączna wartość ofert na GPW w tym okresie wzrosła o 127 mln euro i wyniosła 440 mln euro.

Filip Gorczyca, wicedyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC, powiedział iż nie ulega wątpliwości, że warszawska giełda przeżywa obecnie najtrudniejsze chwile w swojej 25-letniej historii. Gwałtowne spadki cen akcji największych spółek i malejące obroty pogłębiły problemy rynku pierwotnego, w który już wcześniej mocno uderzyły zmiany w OFE. Jednak czynniki polityczne to niejedyny problem polskiego rynku. Zostało to szczególnie wyraźnie uwidocznione w ostatnim czasie za sprawą szeregu bankructw i skandali dotyczących m.in. kilku emitentów obligacji na Catalyst.

Największymi IPO w Warszawie w 2015 roku były oferty spółek Uniwheels (126 mln euro), Wirtualnej Polski (74 mln euro) i Idea Banku (62 mln euro).

Więcej na:

biznes.pl/magazyny/ipo-watch-europe-liczba-ipo-na-gpw-spadla-w-2015-r-ich-wartosc-wzrosla/gjtly7