Ponad 493 ogłoszeń firm
Sprawdź naszą ofertę

2 kwartał 2017 r. na polskim rynku fuzji i przejęć


Aktywność na polskim rynku fuzji i przejęć, pomimo zapowiadanego ożywienia, jest nadal umiarkowana. W drugim kwartale odnotowano 57 transakcji,w stosunku do 53 w pierwszym kwartale i 53 w tym samym okresie ubiegłego roku.Jest to spójne z ogólną sytuacją na rynku M&A w całym regionie CEE, który w pierwszym półroczu 2017 radził sobie najgorzej ze wszystkich regionów.

Po raz kolejny największy odsetek sprzedających stanowili prywatni przedsiębiorcy, ale w stosunku do wyników pierwszego kwartału, kiedy stanowili ponad 50% oferujących teraz było ich 35%. Analitycy z Fordata wskazują, że sytuacja „wróci do normy” i w drugiej połowie roku odsetek sprzedawanych firm prywatnych istotnie wzrośnie.Najbardziej pożądane branże to media/IT/Telco (25%), ochrona zdrowia (16%)oraz energetyka (14%), a największe transakcje miały miejsce w branży energetycznej i deweloperskiej. Nie jest to zaskoczeniem, bo już od początku roku mówiło się, że będą przejmowane banki, deweloperzy, IT, media i telco.

Wartości transakcji pozostają podobne jak w ostatnich kwartałach –wśród tych z ujawnioną ceną dominują deale małe (poniżej 100 mln zł) i średnie tzw. mid cap’y (wartość 100-400 mln zł). Wciąż więcej jest tych małych, choć zauważalny jest wzrost ilości mid-capów, które stanowią trzon polskiego biznesu.

Więcej na:

blog.fordata.pl/raport-ma-index-poland-2-kwartal2q-2017/