Ponad 493 ogłoszeń firm
Sprawdź naszą ofertę

Opel w rękach PSA


3 marca br. doszło do porozumienia francuskiej grupy PSA oraz General Motors w sprawie sprzedaży Opla. Informacje nie są jeszcze oficjalne, wiadomo jedynie, że transakcję zatwierdziła rada nadzorcza PSA.

Dla Carlosa Tavaresa, prezesa PSA przejęcia Opla do czego dążył od dawna to szansa na stworzenie dużego producenta europejskiego oraz uzyskanie renomy niemieckiej technologii. Jego zamiarem jest dojście w szybkim tempie do 5 mln sprzedanych aut. W tej chwili Peugeot i Citroen sprzedają łącznie 3,15 mln, a Opel 1,2 mln. Oczekuje on również, że połączenie chociażby działu zakupów i kosztów sprzedaży da w krótkim okresie czasu przynajmniej 2mld euro.

W negocjacjach najtrudniejszym punktem okazała się przyszłość funduszu emerytalnego Opla wartego 9 mld dolarów oraz możliwość eksportowania samochodów Opla na te rynki, na których konkurowałyby one z Chevroletami, czyli w Chinach i Ameryce Łacińskiej. Ta ostatnia kwestia została rozwiązana po tym, jak GM zgodził się wpłacić do funduszu emerytalnego nie miliard, jak był skłonny wcześniej, ale 2 miliardy dolarów.

Więcej na:

www.msn.com/pl-pl/finanse/firmy/opel-sprzedany-francuzom/ar-AAnMdSp?li=AAaGjkQ&ocid=spartanntp